Yakınımın madde kullandığından şüphe ediyorum. Nasıl test yaptıracağım?

Yakınlarının madde kullandığından şüphe eden kişilerin en çok sordukları soru onlara nasıl test yaptıracaklarıdır. Deneyimlerimden en sık duyduğum, bağımlılık şüphesi olan yakınından gizlice örnek alıp test yaptırma eğilimidir. Ancak bu durum bağımlılık şüphesi olan kişi tarafından öğrenilirse, ikili arasındaki ilişki oldukça zedelenecektir. Aradaki güven duygusu zedelenecektir. En doğru ve tavsiye edilen yol ise kişi ile bu durumu görüşmek ve şüphe duyduğunu açık açık anlatmaktır. Test yaptırabilecekleri ve bu sayede hem üzerindeki şüphenin kalkacağı ve yakınının rahatlayacağı hem de şüphe duyulan kişinin aklanacağı anlatılmalıdır.

Test yaptırmaya ikna ederken, “bozuk plak” dediğimiz yöntem uygulanmalıdır. Şüphe duyulan kişi test yaptırmak istemezse kendisine yukarıda tavsiye edilen gerekçeler bozuk plak gibi tekrarlanarak anlatılmalıdır.

UNUTMAYIN.  Test sonuçlarının negatif çıkması, kişinin madde kullanmadığı anlamına gelmez. Kullanılan maddeler belli bir süre geçtikten sonra testte çıkmayabilir.

Örnek: esrar ve eroin 4 gün, ekstazi ve kokain ise 1 gün kalmaktadır. Bu nedenle idrarda maddenin bulunmayışı o kişinin madde kullanmadığı anlamına gelmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir