Madde Kullanımı ve Naltrexone (Çip) Tedavisi

Madde bağımlılığı tedavisinde uygulanan bir tedavi yöntemi de ‘çip (pellet-implant) tedavisi’dir. Çip veya pellet adı verilen uygulama tıpta ‘naltrekson (naltrexone) implant’ olarak bilinir. Naltrexone, alkolik ve madde bağımlılarını tedavisinde kullanılan ve temiz kalmalarını sağlayan ilaçlardan biridir. Bu yöntem daha çok eroin bağımlılığı için kullanılır.  Naltrekson isimli ilaç, beyinde eroinin oturduğu yere oturur ve bedene eroin girdiğinde eroinin beyinde etki göstermesini engeller. Eroini anahtara benzetecek olursak, Naltrexone anahtarın deliğe girmesini engeller. Bu ilacın kullanılma amacı nedir? Kişi eroin kullandığında maddenin etkisini hissetmesini engeller. Bunun sonucu olarak kişi eroin kullanmaya devam etmez. Naltreksonun nasıl kullanıldığına baktığımızda, ağızdan alınan tablet formunun yanında cilt altına konan formları da vardır. Bu yönüyle çip veya pellet adı verilmektedir.

Naltrexone çip veya pelletleri, cilt altına takıldığında üç ay gibi bir süre etki gösterir. Böylece ilaç kullanmayı istemeyen kişiler için avantaj sağlar. Çünkü ağızdan ilaç almayı unutan kişiler tekrar eroine başlayabilir. Bedeninde Naltrexone isimli ilaç bulunduğu sürece kaza sonucu eroin alsa bile eroin etki göstermez. Aynı zamanda madde alım istediğini azaltması başka bir avantajlı yönüdür. Türkiye’de antabus olarak da bilinir. Ağır yan etkiler bulantı, kusma, aşırı terleme, bayılma hissi ve baş dönmesi ile tansiyon düşmesidir. Bu nedenle uzak kalmaya mecbur bırakır.

 

Peki naltrexone tedavisi nasıl gerçekleşir?

Hastane ortamında ve doktor tarafından takılması gereklidir. Yara bakımına ve temizliğine dikkat edilmelidir. Takılan çip/pellet’in etkili olması içi yasal yollarla getirilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Kaçak olarak getirilen ilaçlar istenen etkiyi göstermemektedir. Çip takıldıktan sonra terapilere devamlılık çok önemlidir. Çip/pellet 3 ay sonunda değiştirilmelidir. En az 12 ay tekrarlanarak takılması bağımlılığı sonlandırmak için önemli bir noktadır. Alternatif olarak ufak bir operasyonla cilt altına yerleştirilen ve her gün ufak miktarda kana karışarak 2 ayda eriyen pellet formu da bulunmaktadır. Bu alternatifler kişi ilaç kullanmaktan vazgeçse veya tedaviyi bırakmak istese bile 4-8 hafta arasında koruma sağlayarak yeni fırsatlar sunar.

Daha önce bu çiplerin Türkiye’ye kaçak yollarla girdiği ve 15 bin lira civarında satıldığı ancak çiplerin yasal yollarla getirilmesi ve devlet desteğinin sağlanması yönüyle şimdi bir çipin maliyetinin devlete 350 Euro olduğu biliniyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir