Bonzai Bağımlılığı

Genel Özellikleri

Dünyada Spice, Bonzai Citrus, K2, Jamaican, Scope, Smoke gibi isimlerle bilinen, bazı kurutulmuş bitki yapraklarına emdirilmesiyle sıvı ve toz şeklinde ambalajlanıp sağlığa zararlı olmadığı algısı oluşturularak piyasaya sürülen bonzai, esrara benzer etkilere neden olan ve metabolizmayı tamamen tahrip eden uyuşturucu bir maddedir. Bu sentetik kannabinoidler, hastalıkların teşhis ve tedavisi amacıyla laboratuvarlarda geliştirilmiştir. Ancak, uyuşturucu olarak pazarlanan bonzai ürünleri içindeki, çok farklı miktar ve çeşitteki bu sentetik maddeler, doğal esrar ve eroine göre çok daha tehlikeli etkileriyle, beyin hücrelerinde kısa sürede hasara yol açar, şizofreniye benzer bir durum ortaya çıkarır ve ani kalp durmalarına neden olur. Bonzainin doğal ve bitkisel bir ürün olarak düşünülmesi, kimyasal içeriği ve toksik etkileri ile ilgili bilgi sahibi olunmayışı insanların Bonzai’yi denemelerinde etkili olmaktadır. Solunum yoluyla (burundan çekilerek) alındığında, akciğerler tarafından anında emilerek kana karışır. Beyin gibi diğer organlara da yayılır ve etkileri dakikalar içinde görülmeye başlar. Ağızdan alındığında ise, sindirim sistemi tarafından emilmekte ve karaciğerdeki metabolik aktiviteye bağlı olarak etkileri daha geç görülür. Bonzai alındıktan sonra vücuttaki etki süresi, içindeki etken maddelerin çeşidine ve dozajlarına göre değişir ve saatlerce de sürebilir. Özellikle Alkol ile birlikte kullanıldığında halüsinasyonlar, panik ataklar, kusmalar daha sık ve ağır olur. Ne yazık ki, ölüm tribi (vücudundaki uyuşmalardan dolayı felç olacak hissine kapılma, bayılacak gibi olma, kalp kriziyle öleceğini düşünmek gibi içinden çıkamadığı hallerle çok yoğun bir korku ve sıkıntının yaşandığı, bir bakıma panik atak geçirme halidir) denilen bir tür panik atak geçiren birçok insan, yasadışı madde kullanımı nedeniyle Hastaneye gidememekte ve bu vakalar ölümle sonuçlanabilmektedir.

Bonzainin Uzun Dönemde Etkileri
Bonzai, sürekli kullanım ile birlikte bir anda, kişi farkında bile olmadan bağımlılık yaratabilir. Bonzai bağımlısı olmuş bir kişi, uzun süre bu uyuşturucuyu kullandığında, çok daha zararlı etkiler ile karşı karşıya kalmaktadır.

Bilinen ve uzun vadede görülme ihtimali olan sosyal hayata ve sağlığa etkileri şunlardır;

 • İlk olarak, bu uyuşturucu illegal yollardan piyasada dolaştığı için, kullanıcı kişi bu illegal sorunlarla bol bol yüzleşmek zorunda kalacaktır.
 • Uyuşturucu bağımlısı bir insanın, insanlar ile normal iletişim kurması pek mümkün sayılmaz. Bonzai kullanıcıları bu nedenle çevresi ile ilişkilerinde sorunlar yaşamaktadırlar.
 • Kullanıcı kişinin aile içi anlaşmazlıklar yaşaması kaçınılmazdır.
 • Kişi sorumluluklarını yerine getiremez.
 • Başarısız bir okul hayatı geçirir.
 • İş hayatı da çok iyi gitmez ve işsiz kalma tehlikesiyle karşı karşıyadır.
 • Kullanıcının akıl sağlığında bozulmalar başlayabilir.
 • Uzun süreli kullanım bazı kanserleri tetikleyebilir.
 • Kişi sık sık titreme ve nöbet geçirebilir.
 • Bonzai uzun vadede, yüksek kan basıncı problemi ve kalp krizi riski yaşatmaktadır.
 • Esrar gibi ciğerlere alınarak tüketildiğinde ciddi solunum sistemi hasarları oluşur.
 • Hayati organlarda hasarlar meydana gelebilir.
 • Bağımlı kişi kendini yaralama eğiliminde olabilir.
 • İntihar fikri sık sık akla gelir ve intihara teşebbüse neden olabilir.
 • Son olarak, kullanıma bağlı olarak kişinin komaya girmesine, hatta ölümüne neden olabilir.

Fiziksel Etkiler
Bonzai kullanıldığında, kişinin zihnini bulandırması yanında fiziksel olarak da hasarlara neden olmaktadır. Bu uyuşturucunun alındığı andaki ilk belirtisi, kullanan kişinin ellerinde ve ayaklarında uyuşukluk hissi yaratmasıdır. Bu nedenle kullanıcı, basit fiziksel aktiviteleri yerine getirmekte oldukça zorlanmaktadır. Bir sonraki aşamada, baş ağrısı gelir. Kullanan kişi, bonzai etkisi altındayken ya da etki geçtikten sonra, şiddetli baş ağrıları hissetmeye başlar. Bonzai aynı zamanda sindirim sistemine de zarar verebilmektedir. Kullanan kişide mide bulantısı ya da kusmaya neden olabilir. Ayrıca uyuşturucunun etkisi altındayken, bol miktarda terlemeye ve vücut ısısında yüksek derecede artışa neden olmaktadır. Daha da tehlikeli olarak, bonzai kişinin kalp ritmini bozar. Normal bir insanda dakikada 70 ya da 80 defa atan kalp, bonzai etkisindeyken kat ve kat daha hızlı atmaktadır ve aynı zamanda kişi panik ataklar geçirebilir. Bir diğer etkisi, kişinin kan basıncında yani
tansiyonunda değişikliklere sebep olmasıdır. Son olarak, göğüs bölgesinde ağrılar ve kas spazmlarına sebep olduğu bilinmektedir. Bonzai çeşitli şekillerde tüketilmesine rağmen, genel olarak esrar gibi ciğerlere çekilerek tüketilir ve bu durum solunum yolu rahatsızlarına neden olabilir.

Psikolojik Etkiler
Bonzai kullanan kişilerde yaygın olarak ruhsal denge bozuklukları görülmektedir. Gariptir ki, özünde anksiyete ve benzer rahatsızlıkları iyileştirmek için geliştirilen bir kimyasal, uyuşturucu bir madde olarak alındığında kişilerde anksiyete artışına neden olabilmektedir. Bonzai kullanan kişilerin, ruh halleri çok değişken olur. Bu nedenle aşırı sinirlilik, endişe, heyecan gibi durumları uç sınırlarda yaşarlar. Ayrıca kişi, depresif dönemler de geçirebilir ve bu dönemlerde, intihara meyletme oranı oldukça yüksektir.

Aşırı Doz Tehlikesi
Bonzai, diğer birçok uyuşturucu gibi, bağımlılık yapma etkisi vardır. Bu uyuşturucu maddeyi kullanan kişi, her seferinde bir öncekinden daha fazla miktarlarda bonzai tüketme ihtiyacı güdebilir. Bonzai tüketirken, uyuşturucunun kişinin bilincini etkilemesi sebebiyle, kullanan kişi alacağı miktarı kontrol altında tutamayabilir ve bu da aşırı dozda uyuşturucuya maruz kalmasına sebep olur. Eğer bir aşırı doz vakası varsa, mutlaka tıbbi yardım gerektirir, aksi takdirde çok kötü sonuçları olabilir.

Aşırı doza maruz kalan birinde görülebilecek etkiler şunlardır;

 1. Bonzainin akciğerlere çekilerek kullanıldığını söylemiştik, aşırı doz alındığında kişinin nefes alma sorunları yaşamasına neden olabilir.
 2. Kullanan kişi nöbetler geçirebilir, devamında felç görülebilir.
 3. Aşırı doz aynı zamanda kalp krizine de neden olmaktadır.
 4. Bunların sonucunda kişi komaya girebilir ve ölüm tehlikesi altındadır.

Aşırı doz alanlarda, ani ölümlerin yaşanma riski vardır.

Bonzai’nin Yoksunluk Belirtileri
Madde kullanımının kesilmesine bağlı yoksunluk belirtileri arasında çökkün ve depresif duyguduruma eşlik eden huzursuzluk, bulantı, kusma, karın ağrısı, uyuşukluk, çarpıntı, sinirlilik, uykusuzluk, iştahsızlık, göz kızarıklığı, baş ağrısı, kas ağrıları, titreme ve ishal görülebilmektedir.

Bonzai Bağımlılığının Tedavisi

Bonzai kısa sürede şiddetli biçimde bağımlılık yaratan bir maddedir. Kişilerde bırakma sonrası yoğun fiziksel semptomlar (yoksunluk sendromu) ve tekrar kullanmaya dönük güçlü bir istek (aşerme) görülmektedir. İçeriğinde bulunan maddeler değişebildiğinden dolayı yol açtığı sağlık sorunlarına müdahalede bulunmak ve oluşabilecek sağlık sorunlarına dönük önlem almak tedavinin ilk aşamasıdır. Psikiyatrist gözetiminde ayaktan ya da yatarak detoksifikasyon (arındırma) tedavisi önerilebilir. Detoks süreci tamamlanan danışan devam eden ilaç tedavisine paralel biçimde psikoterapiye yönlendirilebilir. Psikoterapide ilk aşama kişinin tekrar kullanımının önüne geçebilecek düşünsel, duygusal ve davranışsal müdahallerin yapılmasıdır. Kişinin kullanım geçmişi, aile öyküsü, yaşamsal zorlukları ve altta yatan diğer psikolojik sorunlarına dönük bir tedavi planı geliştirilerek çok boyutlu olarak destek sağlanır. Ilerleyen aşamalarda travma tedavisi uygulanabilir ve kişinin güçlü yanlarını açığa çıkarabileceği yaşamsal bir planlamanın temelleri atılabilir. Psikoterapiye paralel olarak kişinin yakınlarına destek sağlanması iyileşmenin sürdürülebilmesi açısından faydalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir