Alkol kullanımım sorunlu düzeyde mi?

Kişinin alkol kullanım seviyesi tek seferde alınan alkol miktarı, bir hafta ve bir ayda alınan alkol miktarı olarak tespit edilir. Standart içki ifadesi bunun için kullanılmaktadır.

Bir küçük kutu biranın içerdiği alkol miktarı, bir tek rakı, cin veya viskiye veya bir kadeh şaraba eşittir. Bunların tamamına “bir standart içki” denilmektedir. Bir standart içkide ise 8 ile 13 gram arasında (ortalama 10 gram) alkol bulunmaktadır. Aşağıda görsel olarak gösterilmiştir.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre ise kadınlarda haftada toplam 14 standart içki alımı, erkeklerde ise 21 standart içki alımı riskli kullanım olarak görülür. Ayrıca günlük tüketim de riski belirleyen başka bir faktördür. Günde erkeklerin dört standart içki, kadınların ise iki standart içkinin üstünde tüketmemesi tavsiye edilmektedir.

Bu hesaba göre bir küçük kutu bira içen bir erkek, haftada 21 biradan fazla tüketiyorsa ve günde de 4 biradan fazla tüketiyorsa, riskli kullanımdan söz edilir.

Diğer bir önemli kriter ise haftada iki gün ara verilmesidir. Haftada 5 günden fazla alkol alınması risk içermektedir. Bunun sebebi her gün alkol alımının rutine dönüşmesinin önemli bir risk faktörü olmasındandır.

ÖNEMLİ NOT: Bağımlılar, ilaç kullanan kişiler, hamileler ve tıbbi bir sağlık sorunu olan kişiler ve 18 yaş altı gençlerin hiç alkol kullanmamaları tavsiye edilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir