Bağımlılık bir aile hastalığıdır. Sağlıklı Aileler ve Sorunlu Aileler

SAĞLIKLI AİLELER VE SORUNLU AİLELER

Bağımlılık bir aile hastalığıdır. Eğer yakınınız bağımlı ise aile bireyleri olarak bunda sizin de katkınız olabilir. Hemen onu suçlamayın ve bu yazıyı okuyun. Sağlıklı bir aile misiniz yoksa sorunlu bir aile misiniz?

KURALLAR: Sağlıklı ailelerde kurallar genelde azdır,açık ve nettir.Kurallara saygı vardır ve istisnasız uyulduğu görülür. Konulan kurallar adaletli ve pazarlık sonucu kesinleştirilmiştir. Sorunlu ailelerde ise Genelde birçok kurala uyulmaz. Kural konulurken kimsenin fikri alınmaz ve genelde değişmez. Bazı durumlarda kural konulmaya dahi gerek duyulmaz bu durumda çocukların belirsiz ve kaygılı olmasına neden olur.

İLETİŞİM: Sağlıklı Ailelerde tanımlanmış sorumluluklar vardır ve saygı çerçevesinde gerçekleştirilir. Aile bireyleri duygu ve düşüncelerini paylaşmaktan çekinmezler. Bir sorun oluştuğu takdirde sorun aile üyeleri arasında konuşulur ve halledilmeye çalışılır.Sorunlu ailelerde genelde aile üyeleri arasında iletişim yok gibidir.Kişilerin arkasından konuşmaya sık rastlanır.Aile sırları gizli tutulur ve dışarıdan yardım alma reddedilir.

İTTİFAKLAR: Sağlıklı ailelerde aile bireyleri tek başına ve birlikte vakit geçjrnekten zevk alırlar.Kuvvetli aile bağları vardır ve aile arasındaki ilişkileri iyi ve sağlamdır.Sorunlu ailelerde ise aile üyeleri genellikle taraf tutar ve diğer üyeleri dışlar.Aile içi ilişkilet zayıftır.Ebeveynlerden bjri daha baskındır.

DUYGULAR: Sağlıklı ailelerde duyguların ifade edilmesi daha kolaydır.Kırılmış bir birey bunu ailesine rahatça söyleyebilir.Sorunle ailelede ise aile bireyleri arasında duyguların ifade edilmesi ve paylaşılması pek mümkün değildir.Duygulardan korkarlar, birinin diğerini incitme eğilimi vardır.Bazı duygular aile içinde onaylanır bazıları ise onaylanmaz.

ÖZDEĞER: Sağlıklı ailelerde aile üyelerinin özgüveni tamdır. Birbirlerini ilgi ve saygıyla dinlerler.Birbirlerinin bakış açılarına saygı duyarlar.Sorunlu ailelerde ise aile üyeleri genelde birbirlerine saygı duymazlar.Çocukların söyledikleri dikkate alınmaz. Ceza olarak utandırnak kullanılır. Suçlayıcı davranışlarda ve söylemlerde bulunurlar.

DEĞİŞİM: Sağlıklı ailelerde aile bireyleri değişime açıktır. Sorunlu ailelerde ise değişime açıklık söz konusu değildir.

KORUNMALAR: Sağlıklı ailelerde duruma uygun işlevsel korunma yöntemleri geliştirilir. Sorunlu ailelerde ise sorunlar ve duygular reddedilir. Siradışı davranışlar dikkate alınmaz. Ciddi problemler için bile konuşmak yok kuralı uygulanır.

STRES: Sağlıklı ailelerde aile üyeleri stres ile nasıl mücadele edeceklerini bilirler. Diğerlerinin acı çektiğini görüp ona göre çözüm yolları bulmaya çalışırlar. Sorunlu ailelerde ise kendilerinin ve aile üyelerinin acıları görmezden gelinir.Stresle baş edemeyeceklerini düşünürler.

BÜYÜME: Sağlıklı ailelerde aile üyeleri yaşam süreçlerini ve bu süreçlerde yaşanan olayları kabul edip ona göre yaşarlar. Sorunlu ailelerde ise ebeveynler çocuklarıyla bir yarış halinde olabilirler. Büyüme acı verici ve değişim korkutucudur.

KONTROL: Sağlıkkı ailerde kontrol ihtiyaçları yok gibidir. Ebeveynler sorunluluk sahibidir fakat çocuklarında fikirleri önemsenir.Sorunlu ailelerde ise kontrol ve ebeveynler arası otorite yarışları vardır.Aile içi karışıklıklar vardır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir